LED ekrāna pikselis -pixel pitch

Viens no nesaprotamākajiem terminiem LED ekrānu specifikācijā ir pixel pitch. Latviski šo terminu nezinu, kā nosaukt. Praktiski tas ir attālums starp LED diožu centriem. Jo mazāks attālums – jo vairāk diožu (pikseļu) uz vienu kvadrātmērvienību – kvadrātcentimetru, vai kvadrātmetru. Šo rādītāju apzīmē ar burtu P un lielumu milimetros. Piemēram P10, P6 u.t.t.

Ko tas nozīmē? Tradicionāli, LED ekrāna skatīšanās minimālo  attālumu nosaka pēc pixel pitch. Cik mm ir attālums starp diodēm, no tik metriem attēls vairs nav “punktains” vai “pikseļains”, bet viendabīgs. Piemēram, P6 ekrānu nevajadzētu novietot tuvāk par 6-8 metriem no skatītāja, lai bilde uz ekrāna izskatītos viendabīga.

No augstākminētā jāsecina, ka jo mazāks “P”,  jo ekrāns kvalitatīvāks. Un arī dārgāks. Loģiski – jo vairāk diodes uz ekrāna, jo tas ir dārgāks.

Uzstādot LED ekrānus, kad budžets ir noteicošais faktors, nopietni jāapsver attālums līdz skatītājam, jo no 30m attāluma atšķirību starp P10 un P6 ekrānu skatoties uz bildi vai video noteikt būs grūti.

Ņemot vērā to, ka LED ekrāna izmaksas lielākoties nosaka diožu skaits uz kvadrātmetru, efektīvāk ir likt lielākas platības ekrānu ar mazāku pixel pitch.

Vēl viens salīdzinājums – ja paņemam telefonus ar 5″ ekrānu Full HD (1920×1080) un Ultra HD, un skatāmies vienu un to pašu video no 2m attāluma, maz ticams, ka varēsim noteikt atšķirību. Taču, ja pirmais būs ar 10″ ekrānu, bildi redzēsim labāku.

Par ekrānu izšķirtspēju šeit.